Automatyczne Skrzynie Biegów
Automatyczna skrzynia biegów jest urządzeniem bardzo skomplikowanym, a wchodzące w jej skład podzespoły są bardzo zaawansowane technologicznie. Przekładnia taka składa się z kilkuset bardzo małych części, które muszą być najwyższej jakości i zachowane w stanie idealnym dla prawidłowego jej funkcjonowania. Aby w odpowiedni sposób dokonać właściwej diagnostyki uszkodzeń oraz późniejszej naprawy automatycznej skrzyni biegów, należy posiadać specjalistyczną wiedzę na temat jej budowy oraz sposobu działania, popartej praktyką i doświadczeniem. Jest to dziedzina mechaniki precyzyjnej. Często naprawa skrzyni automatycznej wykonywana jest przez mechaników niedoświadczonych w tej ścisłej specjalizacji, co doprowadza najczęściej do pogłębienia uszkodzeń oraz wzrostu kosztów naprawy bądź przymusu jej całkowitej wymiany.
Zalety automatycznych skrzyń biegów
Automatyczna skrzynia biegów zmienia biegi jednocześnie ze zmianą obciążenia silnika pojazdu. Zwalnia więc kierowcę z obowiązkowej ręcznej zmiany biegów. Posiadanie automatycznej skrzyni pozwala na bardzo płynną i komfortową jazdę. Skrzynia sama ustala przełożenie w stosunku do obrotów silnika, dzięki czemu samochody z automatyczną skrzynią biegów osiągają większe przebiegi (ponieważ silnik jest mniej eksploatowany).
Samochody posiadające automatyczną skrzynię biegów są więc:
- Szybkie – współczesne konstrukcje zapewniają niezwykłą szybkość zmiany biegów, z którą nie możemy się równać nawet najbardziej wytrawny kierowca.
- Płynne – kierowca z manualną skrzynią biegów musiałby czuć sprzęgło perfekcyjnie, by dorównać „automatom”.
- Wygodne – znacznie ułatwiają życie, gwarantując spokój podczas jazdy, ograniczając kierowców do dodawania gazu lub hamowania, bez wciskania sprzęgła, redukowania biegów przed zakrętami itd… spokój i jeszcze raz spokój.
- Pomocne w korkach – to właśnie wtedy użytkownik może odkryć prawdziwą moc drzemiącą w automatycznej skrzyni biegów. Zero zmiany biegów, wrzucania jedynki… Jedynie popuszczamy hamulec, a nasze auto zaczyna się przemieszczać te kilka metrów, wciskamy hamulec i czekamy dalej J
- Inteligentne – współczesne nowoczesne skrzynie biegów są często dostępne dla konkretnych modeli w różnych opcjach, np. „Sport” gdzie skrzynia podkręca nam obroty silnika bądź np. „Eco” dla normalnej i ekonomicznej jazdy, dzięki czemu można oszczędzać paliwo.
Z pozostałych zalet warto wymienić chociażby te:
- Komfort poruszania się.
- Brak szarpnięć podczas zmiany biegów.
- Brak pedału sprzęgła – pracuje więc tylko prawa noga.
- Łatwe ruszanie pod górkę – nie trzeba zaciągać hamulca ręcznego stojąc pod górkę, ponieważ samochód nie cofa się, a po puszczeniu pedału hamulca powoli jedzie do przodu. Nie ma obawy, że silnik zgaśnie.
- Nie ma konieczności częstego operowania dźwignią zmiany biegów.
- Znacznie zwiększona koncentracja kierowcy podczas jazdy – nie musi skupiać się na zmianie pozycji drążka zmiany biegów.
- Nie ma możliwości „zaduszenia” silnika.
Obalając także mit dotyczący automatycznej skrzyni biegów, koniecznie trzeba mieć na uwadze fakt, że prawidłowo eksploatowana (technika jazdy, wymiany olejów, regularne przeglądy itd.) skrzynia jest równie trwała jak prawidłowo eksploatowana skrzynia manualna. Nie jest ona też wcale droższa w eksploatacji, ponieważ przy dużym przebiegu w automatycznej wymieni się kilka razy olej, natomiast w manualnej dodatkowo sprzęgło oraz w wielu popularnych modelach koło dwumasowe.
Skoro omówione zostały zalety automatycznych skrzyń biegów, trzeba również wspomnieć o ich wadzie. Ich największą i w zasadzie, dla zwykłego użytkownika samochodu, jedyną wadą jest koszt, jaki należy ponieść, gdy taka skrzynia się zepsuje. Koszty naprawy bądź wymiany są większe niż w przypadku skrzyni manualnej. Przypadki usterek są różne, zdarzają się modele wadliwe fabrycznie bądź użytkownik takiej skrzyni nieodpowiednio o nią dbał, nie wymieniał na czas oleju, nieumiejętnie się z nią obchodził, co często jest skutkiem niewiedzy. My, jako specjaliści, zawsze chętnie służymy pomocą i poradą każdemu użytkownikowi automatycznej skrzyni biegów. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu.